Národná púť 2015 - zhodnotenie
Sedembolestná Panna Mária prilákala do Šaštína 40-tisíc mariánskych pútnikov

Šaštín. Okolo 40-tisíc mariánskych pútnikov zavítalo na tohtoročnú národnú púť k Sedembolestnej Panne Márii do Šaštína. Na Záhorí, kde sa púť konala, sa na záver stretlo okolo päťtisíc seniorov a chorých.
Svätú omšu slávil bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.
Šesťdňový program ponúkal možnosť zúčastniť sa svätých omší, prednášok, diskusií a iných duchovných aktivít pre všetky vekové skupiny, kňazov, rehoľníkov i zasvätených, ktorí na púti oslávili aj celosvetový Rok zasväteného života. Tisíce ľudí pristúpili k sviatosti zmierenia a zverili svoje radosti a bolesti patrónke Slovenska - Sedembolestnej Panne Márii.

„Minulý rok, keď sme si pripomenuli 450. výročie prvého zázraku - príhovoru Panny Márie v Šaštíne, a 50. výročie potvrdenia Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska, sme privítali okolo 50-tisíc ľudí, tento rok prišlo 40-tisíc pútnikov. Som veľmi rád, že tradícia púti pokračuje. Od začiatku roka do Baziliky prišlo viac ako 100 organizovaných pútí, to znamená, že záujem o uzdravenie rodiny sa zvyšuje. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí prišli na národnú púť, ako aj tým, ktorí túto púť pomáhali zrealizovať. Všetkým patrí úprimná vďaka," povedal don Ján Čverčko, správca baziliky.

Vrcholom národnej púte bola slávnostná svätá omša na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, kedy prišlo do mesta na Záhorí okolo 30-tisíc veriacich z celého Slovenska. Hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši, za účasti kňazov a viacerých biskupov zo Slovenska aj zahraničia, bol arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Vo svojej homílii symbolicky „prepojil“ obraz siedmich materinských bolestí s „aktuálnymi bolesťami Slovenska. Medzi tisíckami pútnikov boli aj najvyšší predstavitelia štátu vrátane súčasného a bývalého prezidenta Andreja Kisku a Ivana Gašparoviča.

Úcta k Sedembolestnej Panne Márii u Slovákov sa začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Ľud k jej úcte staval kaplnky a chrámy. Podobne aj pri mariánskom Šaštíne, blízko zámku, visel na strome obraz Sedembolestnej. Začiatok pútnictva v Šaštíne evidujú s rokom 1564. Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, vtedy dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach.
Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes.

Chrám bol dokončený a posvätený v roku 1762. Pápež blahoslavený Pavol VI. povýšil 23. novembra 1964 Národnú svätyňu Sedembolestnej Panny Márie na baziliku minor – menšiu. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorú pápež Pavol VI. vyhlásil v roku 1966 za hlavnú patrónku Slovenska, si Slovensko u nás tradične pripomínajú v polovici septembra. Národná svätyňa Bazilika Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou rímskokatolíckej farnosti v Šaštíne, ktorú spravujú Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia. Šaštín už navštívili viaceré osobnosti, v roku 1995 napríklad dnes už svätý pápež Ján Pavol II.

Informácie o živote na národnom mieste nájdete na www.bazilika.sk.
Prehľadne ponúka základné informácie o svätyni a mnohé ďalšie možnosti zapojiť sa do diania na pútnickom mieste. Na webovej stránke je možné nájsť prehľadný kalendár, ktorý mapuje aktivity v Národnej Svätyni, nahlásených pútnikov a mediálne výstupy z alebo o pútnickom mieste. Pripravené sú aj fotogalérie, k dispozícii sú aj farské oznamy. Novinkou je odkaz na dotazník k tohtoročnej národnej púti, jeho vyplnením pomôžu záujemcovia urobiť budúci národnú púť ešte lepšiu.

 

Peter Novák,
člen organizačného tímu národnej púte v Šaštíne

Pútnický kalendár
Načítavam kalendár...

sv. omše, spovedanie poslat modlitbu
chcem podporit odber noviniek
kronika svedectvo